Kasseapparater til laeger

Hver af de skattepligtige forpligtet til at registrere salg af produkter, også tjenester, der bruger et kasseapparat, er velbevidste om sidstnævnte, hvor mange detaljerede forhold på ejendomsområdet også den service, som de diskuterede enheder skal gøre. En sådan betingelse er nødvendig for at foretage en periodisk teknisk kontrol af kassaapparatet. Så hvad er resultatet, og hvornår skal det implementeres? Hvad er skattekassen og den tekniske inspektion? Om dette.

Sammen med momsloven skal kasseapparater udsættes for periodiske tekniske inspektioner. Efter denne dato er denne betingelse blevet forlænget. En sådan gennemgang gennemføres gennem god service. Før den 1. december 2008 blev tekniske kontrol af kasseapparater ændret til en årlig frist. I kølvandet på de gældende lovbestemmelser skal kasseapparater compulsorily matches med en teknisk gennemgang hvert andet år fra skattemæssig behandling eller fra en ny anmeldelse. I tilfælde af, at skatteyderne ikke overholder en sådan erklæring, kan han blive udsat for sanktioner. Dette omfatter f.eks. Pålæggelse af en bøde på skatteyderne for skattemæssige overtrædelser, da spørgsmålet om ikke at underkaste kasseapparatet til en periodisk gennemgang anvendes som ukorrekt opbevaring af bogen. Denne begrundelse følger af straffelovens artikel 61, stk. 3.Er begivenheden ved at udvikle sig i hvis hænder nævner udførelsen af en sådan anmeldelse? Selvfølgelig, at se tiden i den aktuelle kendsgerning tilhører skatteyderne, ikke til webstedet. Novitus Delio-kasseapparatets ejer skal underrette fusionen om denne nødvendighed på tidspunktet for fusionen. Til gengæld tjener billetkontorets tjenestemand i overensstemmelse med § 31, stk. 4 love i det væsentlige, bør kasserne registrere en obligatorisk teknisk kontrol af kasseapparatet inden for 5 dage efter meddelelsen.Skatteyderen bør også nævne, at den manglende overholdelse af fristen for obligatorisk revision af kasseapparatet anledning til tilbagebetaling lettelse for hende køb. Sådanne sanktioner er underlagt de skatteydere, der i en periode på tre år fra begyndelsen af optagelsen salg af varer / ydelser er ikke afsluttet inden for fristen for indgivelsen kontanter til at manøvrere med en kompetent teknisk tjeneste.Sammenfattende er det værd at huske på, at kun brugeren er ansvarlig for at holde inspektionsdatoen.